Praca i zarobki w Holandii

W wyniku otwarcia rynków pracy w Holandii 2007r. stała się ona krajem do którego w celach zarobkowych zaczęło wyjeżdżać coraz więcej Polaków. Kraj Wiatraków i tulipanów, może się pochwalić niskim bezrobociem szacowanym w granicach 3.5% oraz, jednym z wyższych zarobków. Poszukując pracy w Holandii, możesz zrobić to za pośrednictwem Polskiego Pośrednictwa Zatrudnienia, obowiązkowo posiadającego Certyfikat Prowadzenia działalności.

W Holandii działa również wiele agencji, które pomagają w znalezieniu pracy dla pracowników z Polski. Poszukując odpowiedniej Agencji możesz posłużyć się Internetem. Źródło to daje nam praktycznie nieograniczone możliwości szukania zatrudnienia. Znajdziemy tu  oferty większości Agencji, ale także fora informacyjne, osób które korzystały z tego typu rozwiązania. Jest to również baza, gdzie szybko i skutecznie możesz znaleźć dane kontaktowe do pracodawcy. Aby móc legalnie podjąć pracę, nie są nam potrzebne żadne zezwolenia. Podjęcie legalnej pracy możliwe jest tylko po wyrobieniu sobie numeru BSN, wcześniej Sofi nr. Jest to odpowiednik Polskiego numeru NIP i służy przede wszystkim do pobierania podatków dla Fiskusa w Holandii. Numer BSN można uzyskać składając dokumenty w Urzędzie Skarbowym Holandii ( Belastingdienst). Musimy podać adres stałego zameldowania, na podstawie ważnego Paszportu w Polsce, oraz adres zamieszkania w Holandii. Bardzo często Pośrednictwo pracy pomaga w tych formalnościach.. Publicznym Pośrednikiem Pracy w Holandii jest Centrum Pracy i Dochodu (CWI). Aby skorzystać z pomocy CWI, należy posiadać ważny numer BSN, oraz umówić się na spotkanie z urzędnikiem który, zarejestruje nas  w bazie danych osób poszukujących pracę oraz udzieli niezbędnych informacji. Przygotuj się na takie spotkanie zabierając dokumenty, paszport, dokumenty aplikacyjne oraz wszelkie dokumenty potwierdzające Twoje wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie oraz wszelkie certyfikaty, oczywiście dokumenty te uprzednio przetłumacz sobie. Sprecyzuj również w jakiej dziedzinie czy branży szukasz zatrudnienia tak aby urzędnikowi łatwiej było przygotować oferty dla Ciebie.

W Holandii obowiązuje 36 – 40 godzinny tydzień pracy. Jeśli pracujemy dłużej nadgodziny przysługuje nam ekwiwalent pieniężny, lub dodatkowe dni urlopu. Szacowane wynagrodzenie uchodzi za stosunkowe wysokie. Średnia miesięczna pensja w Holandii wynosi ok 1800 euro. Oczywiście pensje w Holandii są zróżnicowane według kwalifikacji i wykonywanej pracy. Minimalna płaca w Holandii, ze względu na wiek pracownika: powyżej 23 lat: 1335 Euro miesięcznie, 22 lata 1135 Euro, 21 lat 968 Euro, 20 lat 821 Euro, 19 lat 701 Euro, 18 lat 607 Euro, 17 lat 527 Euro, 16 lat 461 Euro, 15 lat 400 Euro. Wszystkie kwoty brutto. Kwota netto dla pracownika powyżej 23 lat to mniej więcej 1117 Euro. Minimalne wynagrodzenie obliczane jest w stosunku do pełnego tygodnia pracy, bez nadgodzin. Jeśli praca ma wymiar niepełny, to jest ono zmniejszane proporcjonalnie. Wysokość płacy minimalnej ustalana jest dwa razy do roku, w styczniu i lipcu. Wyjeżdżając do pracy sezonowej musimy uzbroić się w cierpliwość. Na początku średnie wynagrodzenie waha się w granicach 5-6euro netto. Pracując dłużej i nabierając doświadczenia zwiększa się nasza szansa na podwyżkę. Bardzo często zdarzają się sytuację iż pracodawca pokrywa nam koszty przejazdu do Holandii jak i powrotu do domu. Każdy pracownik, może również liczyć na 8% dodatek wakacyjny doliczany do naszego rocznego dochodu.