Polacy w Holandii

Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do pracy w Holandii, pomimo otwarcia niemieckiego rynku pracy. Przyczyną są przede wszystkim wyższe zarobki i większa ilość ofert pracy, jakie można uzyskać w tym kraju. Podobnie jak w Norwegii, pracodawcy holenderscy stawiają na ludzi sprawdzonych i wykwalifikowanych. Najwięcej osób wyjeżdżających do pracy w Holandii, znajduje ją jeszcze w Polsce, bezpośrednio przez agencje pośrednictwa pracy. Reszta pracowników to osoby już przebywające na terenie Holandii i mające doświadczenie w pracy w tym kraju.

Spośród kandydatów starających się o zatrudnienie w Holandii, można wyłonić dwie grupy osób. Pierwsza grupa, to osoby niewykwalifikowane, które nie znają języków obcych i nie posiadają żadnego doświadczenia. Znajdują oni zatrudnienie najczęściej w rolnictwie. Druga grupa to osoby, które mają doświadczenie, znają języki i poszukują pracy w ściśle określonym sektorze. Jednak najwięcej ofert pracy można znaleźć w rolnictwie i ogrodnictwie. Osoby pracujące w tej branży stanowią największy odsetek osób pracujących w Holandii. Praca w ogrodnictwie i rolnictwie to jednak prace sezonowe. Stawka za godz wynosi przeciętnie 8,35 euro. Jest to więcej niż można zarobić w Niemczech. Miesięcznie można nawet dojść do 1400 euro.

Osoby znające język angielski i niemiecki mogą szukać pracy w holenderskich fabrykach, hurtowniach i magazynach.  Oferty pracy są też dla operatorów wózków widłowych, monterów konstrukcji stalowych i spawaczy. Tutaj stawka za godz wynosi już do 10 euro, trzeba jednak posiadać odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia te mogą być nabyte w Polsce, bowiem są one honorowane przez holenderskich pracodawców.

Istnieją jednak pewne obawy związane z wyjazdem do pracy do tego kraju. A wszystko to za sprawą antypolskich nastrojów panujących tam. Powodem tego jest założona przez holenderską partię PVV strona internetowa, na której to można zgłaszać donosy na Polaków. Jak się jednak okazuje, to media przejaskrawiły trochę tę sytuację, a uprzedzenia Holendrów względem Polaków nie są wcale takie duże.

Podobnie jak w innych krajach, takich jak: Niemcy czy Norwegia, polscy obywatele mogą liczyć na dofinansowania do zakwaterowania. Kwota dopłaty wynosi 63 euro tygodniowo. Skorzystać mogą z tego młodzi Polacy, którzy nie przekroczyły 22 lat. Młodzi w wieku od 17 do 21 lat mogą nawet otrzymać dofinansowanie, które pokryje wszystkie koszty związane z zamieszkaniem w Holandii. Dotyczy to wyłącznie kwater dla pracujących sezonowo. Osoby starsze, powyżej 22 lat również mogą liczyć na dotacje. Tygodniowy koszt wynajmu wyniesie wtedy 33 euro.